Vlčí bob mnoholistý (lupina)
jiné názvy: lupina, vlčák, vlčina či vlčinec
latinsky: Lupinus polyphyllusČeleď:
Druhy: existuje přes
VAROVÁNÍ: invazní rostlinoa + Novější zahradní kříženci lupiny jsou vysoce jedovaté rostliny
Původ: původem ze Severní Ameriky
Popis rostliny: Poprvé se v České republice objevil na konci 19. století. Vyséval se za účelem zpevňování náspů silnic a železnic. Do lesních kultur se zas dostával často díky myslivcům jako krmivo pro zvěř. Lupina patří do čeledi bobovitých, tedy mezi rostliny, které mají schopnost vázat dusík v půdě a tím vylepšovat její kvalitu, což není žádoucí v chráněných oblastech.
Stanoviště:
Životní cyklus:
Použitelné části: kosmetickém průmyslu - ze semen některých druhů se připravuje prášek používaný do pleťových masek.
Léčivé účinky:
Bylinková kuchyně: Mouka, která se na trhu nabízí pod označením lupinová mouka (ať už samostatná nebo jako součást směsí pro bezlepkovou dietu), totiž pochází z jiného druhu lupiny, konkrétně z vlčího bobu bílého (Lupinus albus).
K oblíbeným pochoutkám v Portugalsku a Brazílii patří nakládané plody vlčího bobu bílého ve sladkém nebo slaném nálevu. Podávají se pod názvem tremoso jako příloha k jídlům, lehký předkrm či jako chuťovky.
Květy:
Lokality výskytu:
Chuť při požití drogy:
Pěstování:
Chemie: Novější zahradní kříženci lupiny jsou vysoce jedovaté rostliny (obsahují velké množství toxických alkaloidů a nikdy by neměly být konzumovány).
Kontraindikace:
Zdroje:
Vyhledávání:
CalPhotos | Wikimedia
Tropicos | Plants of the World | IPNI | PlantList
BHL | EOL | GBIF | ITIS | Wikipedia
Andělikový čaj
Půl čajové lžičky nadrceného kořene anděliky
2 dcl vody
Postup:
Anděliku dejte do hrnku a zalijte vroucí vodou. Nechte odstát asi 10-15 minut a pak přeceďte přes jemné sítko. Popíjet se může 1-2x denně.
Motiv Anděliky na porcelánu
Víno z anděliky:
5 lžic nasekaného kořene anděliky zalijte červeným vínem a nechte při teplotě cca 20 °C vyluhovat. Během louhování občas protřepejte. Po 2 dnech víno sceďte a popíjejte 3x denně před jídlem.